Desetog ožujka ove godine osnovano je zajedničko Udruženje obrtnika gradova Petrinje i Gline i općine Topusko ( s Gvozdom), i nadalje im je njihov dan na blagdan sv. Katarine, a proslavljen jučer poslijepodne i sinoć u Petrinji, sjedištu udruge s ukupno 400 članova. Nakon polaganja vijenaca i svijeća s molitvom ispred križa na mjestu u ratu srušene kapele sv. Katarine u Radićevoj ulici, održana je svečana sjednica Skupštine. – Sadašnjih aktivnih 400 obrta identičan je broj kao i godinu ranije u tri udruženja. Za obrtnike i njihove djelatnike u 2016. organizirana su četiri tečaja zaštite na radu i protupožarne zaštite, održano više drugih seminara, sudjelovano na obrtničkom sajmu u Münchenu, festivalu gastonomije u Kaštel Starom i na Prazniku cvijeća u Splitu, nastupilo na Obrtničkim sportskim igrama u Umagu, organizirano tradicionalno ljetno okupljanje cijelog Udruženja, u najam dane prostorije vijećima srpske i bošnjačke nacionalne manjine Grada Petrinje. Svoje akcije provodili su i cehovi građevinara, ugostitelja, frizera i prijevoznika- kaže predsjednik Udruženja Ivan Solomun. Uz Petrinju, Glinu, Topusko (Gvozd) priprema se pristupiti i stotinjak obrtnika iz Pounja, Hrvatske Kostajnice, Hrvatske Dubice, Kukuruzara, Majura i Dvora na Uni, čime će se povezati svi obrtnici između Kupe i Une.
Ovakvo udruživanje za cijelu Banovinu i uspješnost opstanka pohvalili su sinoćnji gosti, glavna tajnica HOK-a Violeta Jelić i vijećnik Grada Petrinje Željko Tonković, a zamjenica gradonačelnika Gline Sanja Štingl Vlašić predložila da tajnik Udruženja jedan uredovni dan u tjednu dežura i u njihovu gradu. Trajni đakon Vjekoslav Uvalić predvodio je molitvu u čast zaštitnice i zagovornice obrtnika.
I za ovogodišnju već 16. proslavu svete Katarine u Petrinji, nagrađeni su najistaknutiji članovi: za organizacijski rad Vlado Babić ( autoprijevoznik u Glini) i Vladimir Miletić ( vlasnik trgovine BM u Petrinji), priznanjem Majstor stručni učitelj Ivo Babić ( TUŠA obrt za instalacije i građevinske usluge) i Ivo Milošević (Obrt AC-DC Elektro servis), a za životno djelo Stjepan Srbić ( obrt za prijevoz nafte i naftnih derivata). Taj veteran je sada u mirovini, nakon punih 20 godina zapaženog sudjelovanja u radu i deset zadnjih na čelu Udruženja Petrinje i u vodstvu Obrtničke komore SMŽ. – Nakon teške i dugotrajne krize raduju me opstanak i pomaci na bolje. U obrtništvu se doista vidi svjetlo na kraju tunela, kako sam optimistički najavljivao ranijih godina. Oporavljamo se, teško je i dalje, ali mi smo žilavi, borimo se i opstat ćemo- sinoć je rekao slavljenik Stjepan Srbić. Nagrađenima je priznanja uručivala dopredsjednica Udruženja Snježana Prpić, a cvijećem su darivane Katica Kudlek za imendan i tajnica HOK V. Jelić. Svečanosti Dana obrtnika Banovine nazočili su i tajnik Obrtničke komore SMŽ Nenad Joksimović, te potpredsjednik obrtnika Siska Damir Bunjan s predstavnicima toga udruženja.
Izvor: ps-portal